۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  ۱۴۰۱/۰۹/۰۶

رشته های فنی حرفه ای:

مزایایی دارد که داوطلبان را برای ادامه تحصیل در آن ترغیب می نماید. یکی از مهم ترین محاسن تحصیل در دبیرستان های فنی و حرفه ای این است که شما به صورت عملی در رشته خود مهارت لازم راتصور کنید که شما مایل به ادامه تحصیل در رشته مکانیک می باشید در صورتی که در رشته ریاضی و فیزیک دیپلم خود را دریافت نمایید و پس از آن در رشته مهندسی مکانیک تحصیل کنید، در صورتی که از قبل تسلطی بر اجزای ماشین نداشته باشید نمی توانید آنچنان که باید در رشته خود بدرخشید. اما در مدارس فنی و حرفه ای این امکان را خواهید داشت که به صورت عملی در این رشته موفقیت لازم را به دست آورید.

رشته های فنی و حرفه ای بدون کنکور کدام هستند؟

رشته هایی که در این قسمت نام برده می شود نیاز به کنکور ندارند و هنرجویان می توانند بدون شرکت در آزمون سراسری در این رشته ها تحصیل کنند.

الکترونیک،سرامیک،معدن،ناوبری،الکترونیک و مخابرات دریایی،مکانیک موتورهای دریایی،امور اداری،کودکیاری،طراحی و دوخت،هنرهای تجسمی،فرش دستباف،قلم زنی،امور دامی،گاوداری صنعتی،ساخت و تولید،مرغداری صنعتی،نقشه کشی عمومی،نقشه کشی و طراحی صنعتی،تکثیر و پرورش آبزیان،صنایع فلزی،پرورش زنبور عسل،صنایع چوب و کاغذ،امور زراعی و باغی،چاپ، گل و گیاهان زینتی،ساختمان،ماشینهای کشاورزی،صنایع شیمیایی،نوازندگی ساز ایرانی،صنایع نساجی،هتلداری،متالورژی و … .

این مجتمع با بکارگیری تمامی توان خود توانسته است برخی از این رشته ها را برای هنرآموزان عزیز فراهم آورد تا بتوانند در مقاطع دانشگاهی قدم بردارند.بدلیل اینکه رشته کارو دانش و فنی حرفه ای شباهتی نزدیکی بهم دارند کاری انتخاب بین این دو رشته دشوار میشود. رشته های کارو دانش و فنی حرفه ای شباهت ها و تفاوت هایی دارند که در ادامه به آن میپردازیم.دوره‌های کاردانش توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری وزارت کار و امور اجتماعی به‌عنوان یکی از دوره‌های رسمی آموزش متوسطه برگزار می‌شود اما دوره‌های فنی و حرفه‌ای توسط وزارت آموزش‌وپرورش، به‌صورت مستقل اجرا می‌گردد.فارغ‌التحصیلان هر دو دوره، دیپلم متوسطه دریافت می‌کنند و امکان ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر را خواهند داشت.هر دو رشته روی مباحث عملی و فنی تمرکز دارند اما تعداد واحدهای عملی کاردانش بیشتر از فنی حرفه‌ای است.فارغ‌التحصیلان شاخه‌ی کاردانش سریع‌تر جذب کار می‌شوند زیرا در رشته‌ی کاردانش، دانش‌آموزان به صورت عملی مهارتی را می‌آموزند و پس از اخذ مدرک دیپلم می‌توانند مسئولیت شغلی را بر عهده بگیرند، اما در رشته‌ی فنی حرفه‌ای دانش‌آموزان پس از گرفتن دیپلم و در پایان دوره‌ی کاردانی به‌عنوان تکنسین وارد بازار کار می‌شوند. اگر هنوز هم در انتخاب رشته فنی حرفه ای مردد هستید میتوانید از یک مشاوره کنکور فنی و حرفه راهنمایی بگیرید.شاخه‌ی کاردانش به دلیل آنکه دروس عملی بیشتری دارد تعداد رشته‌های بیشتری را نیز شامل می‌شود. به‌طوری‌که در این شاخه بیش از ۱۵۰ رشته ارائه می‌شود درحالی‌که در رشته‌ی فنی حرفه‌ای حدود ۴۰ زیررشته موجود است.ساعات حضور در مدرسه برای دانش‌آموزان فنی حرفه‌ای بیشتر است، همچنین در بیشتر مدارس و آموزشگاه‌های کاردانش سخت‌گیری زیادی روی دانش‌آموزان وجود ندارد.دروس این دو شاخه کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. در شاخه‌ی فنی حرفه‌ای بیشتر روی دروس و مباحث ریاضی و محاسباتی تمرکز می‌شود ولی در شاخه‌ی کاردانش هدف، یادگرفتن علم به صورت عملی است.رشته های فنی و حرفه ایی از گرایش های تحصیلی شاخه متوسطه آموزش وپرورش کشور بوده و موسسه عصر فن مجری رسمی در شرق تهران جهت دیپلم آموزش و پرورش در گروه رده سنی بزرگسال،جوانان و دانش آموزان می باشد.رشته های فنی و حرفه ایی قابل ارائه در موسسه عصر فن به شرح زیر می باشند:

یکی از رشته های مورد علاقه دانش آموزان و دانشجویان و بزرگسالان رشته حسابداری مالی می باشد.درگذشته حسابداری به‌صورت تجربی آموزش داده می‌شد. اما امروزه تحصیلات دانشگاهی نیاز یک حسابداراست. زیرا گزارش‌های فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، طبق استاندارد نیست و آن فرد بیشتر به‌عنوان دفتردار است تا حسابدار. برای مثال کسی که حسابداری را به‌صورت تخصصی فراگرفته است، می‌تواند در آینده مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد، اما یک حسابدار تجربی نمی‌داند که چگونه باید دادوستدهای ارزی را در دفاتر ثبت کند.با اینکه دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری مشغول به تحصیل هستند، اما تعداد شاغلان این رشته نسبت به دیگر رشته‌ها رو به افزایش است. یکی از دلایل آن این است که مجموعه‌ها و شرکت‌ها، حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی، به حسابدار نیاز دارند و به همین علت، موقعیت‌های شغلی بسیاری برای یک حسابدار فراهم است.
فارغ‌التحصیلان می‌توانند در شاخه‌های حسابداری بانک‌ها، حسابداری بیمه، حسابداری مالیاتی، حسابداری دولتی، حسابداری صنعتی و حسابداری مالی وارد بازار کار شوند.با این تفاسیر کسب دیپلم این رشته اولین قدم برای ورود به بازار کار می باشد و با توجه به اینکه این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است یکی از دلایلیست که دوستداران زیادی دارد . دوره حسابداری مالی در۳۰ ساعت آموزشی در مجتمع آموزشی عصر فن با مدرک معتبر  ارائه میگردد.هنرآموزان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر  یا ثبت نام در دوره حسابداری مالی به صفحه تماس با ما مراجعه نمایند.

این رشته یکی از زیر شاخه های رشته کامپیوتر می باشد و هدف این رشته تربیت نیروی انسانی ماهر در زمینه برنامه نویسی شی گرا می باشد.برنامه نویسان در هر صنعتی ممکن است به کار گرفته شوند اما بیشترین فرصتهای شغلی در صنعت خدمات رایانه و تحلیل داده ها که وظیفه نوشتن و فروش نرم افزارها را به عهده دارند میباشد.تعداد زیادی از برنامه نویسان نیز در شرکتهای ارائه کننده خدمات مهندسی و مدیریتی ، شرکتهای مخابراتی ، تولید کننده های رایانه و تجهیزات دفتری ، مؤسسات مالی ، شرکتهای بیمه ، مؤسسات  آموزشی و ادارات دولتی به کار مشغولند.

برنامه نویسان این رشته دستورالعمل های باجزییات کامل نوشته وآزمایش و پشتیبانی میکنند.به این دستورالعملها که رایانه برای کار کردن باد از آنها پیروی کند برنامه نویسی پایگاه داده گفته میشود.بسیاری  از نوآوری ها در زمینه برنامه نویسی مانند فن آوریهای پیشرفته محاسبه وزبانها وابزارهای پیچیده برنامه نویسی به برنامه نویسان نقشی جدید داده وبسیاری از کارهای برنامه نویسی دنیای امروز را به وجود آوده اند.این دوره در ۴۴ساعت آموزشی در مجتمع فرهنگی،هنری و آموزشی عصر فن ارائه میگردد.هنرآموزان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر  یا ثبت نام در دوره برنامه نویسی پایگاه داده به صفحه تماس با ما مراجعه نمایند.

یکی دیگر از رشته های زیر شاخه کامپیوتر تصویر سازی رایانه ای می باشد ،این رشته همانند سایر زیر شاخه های رایانه از جذابیت خاصی برخورداراست و به همین دلیل یکی از رشته های پر تقاضای مجموعه می باشد  رشته تصویر سازی رایانه ایی به  رشته هایی مانند معماری داخلی و گرافیک کامپیوتری و طراحی لباس وغیره … ارتباط هایی دارد. هنرجویان این رشته باید با مهارتهای کامپیوتری ICDL آشنا باشند  ودر ضمن کار با نرم افزارهای فتوشاپ ودیگر نرم افزارهای گرافیکی آشنا میشوند. فارغ التحصیلات این دوره میتوانند به صورت فردی یا گروهی و به صورت خوداشتغالی  اقدام به ثبت شرکت های تبلیغاتی کرده ویا کارهای تبلیغاتی برای شرکتها انجام داده و هم چنین برای برنامه نویسان صفحات گرافیکی تهیه نمایند.این رشته درسی در ۱۲۰ساعت آموزشی  در مجتمع فرهنگی،هنری و آموزشی عصر فن ارائه میگردد.هنرآموزان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر  یا ثبت نام در دوره تصویر سازی رایانه ای به صفحه تماس با ما مراجعه نمایند.

وب یا همان شبکه جهانی یا World Wide Web که به اختصار www نامیده میشود، همان چیزی است که امروزه به آن اینترنت میگوییم. امروزه از طریق یک مرورگر و با اتصال به این شبکه‌ی جهانی، میتوانیم به تمام اطلاعات درون آن دسترسی داشته باشیم.

در دنیای واقعی، ابتدا زمینی را اجاره میکنیم یا میخریم، سپس با استفاده از بتن، سیمان، میل گرد، آجر و… آن‌را میسازیم  و در مرحله‌ی آخر با گچ کاری، رنگ، سرامیک، کف پوش و… آن را زیبا میکنیم. در دنیای وب نیز دقیقا به همین شکل است. ابتدا سایت‌مان را میسازیم، و سپس با استفاده از ابزارهایی آن‌را زیبا میکنیم.

  هر آن چیزی که کمک میکند وبسایت ما بهتر و زیباتر دیده شود را طراحی وب میگوند.

یک طراح وب مشخص میکند که المان های مختلف یک وبسایت مثل متن ها، عکس ها، لینک ها و… به چه شکل نمایش داده شوند و محل هرکدام از بخش های سایت مثل لوگو، مقالات، منو و… در کجای صفحه وب قرار بگیرد.

یکی از رشته های تخصصی زیرمجموعه رایانه طراحی وب می باشد .این رشته در ۳۸ ساعت آموزشی در موسسه عصر فن ارائه میگررد.این رشته نیز همانند سایر رشته های زیر مجموعه کامپیوتراز محبوبیت خاصی برخوردار است.علاقمندان میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر  یا ثبت نام به صفحه تماس با ما مراجعه نمایند.

یکی دیگر از رشته های زیر مجموعه رایانه تولید چند رسانه ای می باشد.این رشته در جهت بالا بردن هوش رایانه ای کاربرد زیادی دارد،این مجموعه در این راستا از کلیه المان های تئوری و عملی حداکثر استفاده را می نماید. بهترین روش‌ نوین برای بالا بردن بازده آموزشی، استفاده از نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای (Multimedia) در رابطه با موضوع آموزشی مورد نظر است. البته در تمام موضوعات آموزشی نرم‌افزارهای استاندارد با محتوای آموزشی مطلوب وجود ندارد پس بهترین کار در این زمینه تولید این محتوای آموزشی به صورت چندرسانه‌ای توسط خود فرد است.

نرم‌افزار چندرسانه‌ای

نرم‌افزار چندرسانه‌ای نرم‌افزاری کاربردی است که تحت وب یا روی سی‌دی به منظور رسیدن به یک هدف آموزشی طراحی و تولید می‌شود و در اصطلاح نام محتوای الکترونیکی چندرسانه‌ای به آن اطلاق می‌گردد. این امر به دلیل استفاده از رسانه‌های گوناگون مانند فیلم، عکس، صوت و متن در تولید این نوع نرم‌افزارهاست.

رشته تولید چند رسانه ای معمولا در کار های رسانه ایی کاربرد زیادی دارد و از بازار کار خوبی نیز برخوردار می باشد. این رشته در ۳۳ ساعت آموزشی در موسسه عصر فن ارائه میگردد.علاقمندان میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر  یا ثبت نام به صفحه تماس با ما مراجعه نمایند.

یکی از رشته های مورد علاقه در رده بزرگسالان رشته امور اداری می باشد.این رشته با هدف تربیت نیروی انسانی ماهر در زمینه کار در شرکت ها و سازمان های دولتی خصوصی ،بیمه،شهرداری،دفاتر خدماتی و بازرگانی در سمت های مختلف بعنوان کارمند دبیرخانه ،کارمند کارگزینی و مسئول دفتر می باشد . امروزه‌ بیشتر کارها و موقیعت‌های شغلی در قالب امور اداری انجام می‌گیرد. صاحبان صنایع و مشاغل مختلف درصدد استخدام افرادی هستند که توانایی مدیریت امور اداری را داشته باشد.  مجتمع عصر فن از صفر تا صد آموزش دوره امور اداری را ارائه می نماید. هر سازمان برای انجام ماموریت و رسیدن به اهداف معینی تشکیل می‌گردد. این اهداف تعیین شده همان فعالیت اساسی آن سازمان است.

برنامه‌ی منظم و طبقه بندی شده در تنظیم و نگهداری اسناد و مدارک برای گردش مکاتبات از ویژگی‌‌های مهم یک سازمان است. تنظیم مدارک و اسناد باید به گونه‌ای باشد که دسترسی سریع به آن امکان‌پذیر باشد و ثانیا بایستی در نگهداری مدارک با ارزش نهایت کوشش را به عمل بیاوریم. امور اداری لازمه‌ی حیات و پویایی هر سازمانی بوده و از این رو در عصر تکنولوژی و ارتباطات جدید نقش بسزا و مهمی را ایفا می‌کند.

این دوره آموزشی در ۲۸٫۵ واحد درسی با مدرک معتبر سازمان فنی و حرفه ایی در مجتمع فرهنگی،هنری و آموزشی عصرفن ارائه میگردد.هنرجویان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره امور اداری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایند.

گذران اوقات فراغت با سفر به نقاط مختلف جهان که اصطلاحاً گردشگری یا توریسم (Tourism) نامیده می‌شود، یکی از مفرح‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین سرگرمی‌های مردم در چند دهه‌ی اخیر است. یکی از گونه‌های گردشگری که البته بسیاری از ما ایرانی‌ها، خصوصا در ایام عید نوروز، با آن آشنا هستیم گردشگری داخلی (Domestic Tourism) است. .

راهنمای گردشگری محلی بومی کسی است که به جزئیات جاذبه های فرهنگی ، تاریخی و طبیعی شهرستان محل زندگی خود تسلط کامل داشته باشد. اصطلاح انگلیسی Domestic Tour Guide یا Domestic Tourism Tour Operators معادل راهنمای محلی گردشگران می باشد.راهنمای محلی با شناخت کامل نسبت به موقعیت جغرافیایی و آداب و رسوم یک منطقه گردشگران محلی را راهنمایی می کند. راهنمای محلی همانند راهنمای گردشگری فرهنگی باید درباره محل زندگی خود اطلاعات کاملی داشته باشد و توانایی برنامه ریزی خوبی را داشته باشد. آشنایی با تمامی رسوم محل مورد نظر مانند: رسوم غذایی، آداب و رسوم محلی، موسیقی محلی، غذای محلی، مناطق دیدنی منطقه و … برای فردی که مسئولیت راهنمای محلی را برعهده می گیرد واجب می باشد.

آموزش راهنمای گردشگری محلی یکی از رشته های خوب با بازار‌کار مناسب در ایران و جهان می‌باشد.این دوره  در موسسه عصر فن در ۳۴ واحد درسی ارائه میگردد.در این رشته هنرآموز با مفاهیم کلی راهنمای سفر های داخلی و خارجی ،موزه داری ویژگی های تاریخی،فرهنگی و طبیعی و صنایع دستی محلی،آداب و رسوم قومیت کشور و … آشنا می شود.هنرآموزان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تمامی دوره ها و ثبت نام در دوره راهنمای گردشگری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایند.

قالیبافی از هنرهایی است که از قدیم نزد ایرانیان جایگاه ویژه ای داشته و جهان، ایران را به این هنرش می شناسد. آمارها نشان می دهد فرش ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و قابل رقابت با کشورهای دیگر می باشد. می توان با تولید فرش با کیفیت به صادرات در این زمینه فکر کرد. در سال گذشته بیش از ۳۵۰ میلیون دلار فرش ایرانی به کشورهای دیگر صادر شده است.قالیبافی از مشاغل خانگی پردرآمدی بوده که تسهیلات خوبی به آن تعلق می گیرد. بسیاری از زنان خانه دار این هنر را یک فرصت شغلی مناسب می دانند چون در کنار کارهای روزمره می توانند به این کار بپردازند و درآمد خوبی کسب کنند.از آن جایی که قالی انواع مختلفی دارد می توان با آموختن دانش آن، محصولات متنوع و متناسب با ذوق و سلیقه افراد تولید و به بازار عرضه کرد.این کسب و کار  را می توان در فضای کوچک و با سرمایه اولیه کم راه انداخت و با فروش محصول و افزایش مشتری، این کار را گسترش داد و زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.

هدف ما در  برگزاری این دوره تربیت،آموزش و کمک به هنرآموزان برای راه اندازی مشاغل کوچک و کمک به اخذ مجوزهای لازم برای ایجاد شغل است.این رشته در ۳۱ واحد درسی در موسسه عصر فن ارائه میگردد.علاقمندان میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر  یا ثبت نام به صفحه تماس با ما مراجعه نمایند.

پشتیبانی
ارسال